ANA MENÜ

Mavişehir Projesi

Kültür Sanat

Dünya üzerinde bir ilk olarak, bünyesinde yer alan çeşitli mekânlarıyla beraber, külliyenin oluşturacağı sosyal ve kültürel yaşam alanı sayesinde, yörenin kadim gelenekleri, şehir kültürü ve sanatlarını ihya etmek adına önemli çalışmalar gerçekleştirilecektir.

Bakırcılık, ağaç işçiliği, kadı, gerdel, kayık, konsol, sandık, koppa (kepçe) ve kuzi (kaşık), ağaç oymacılığı, ahşap süsleme, hasır örme, sepetçilik, Feretiko, Rize bezi dokumacılığı ve çorap örme gibi Rize’nin kıymetli el sanatlarını canlandıracağız. Üreten ellere destek verdiğimiz gibi, gelecek nesillere de bu kadim el sanatlarını öğreterek geleneklerin devam etmesini sağlayacağız.

Dahası, Karadeniz’in incisi Rize şehrimizin halk müziğini, tulum ve kemençelerden süzülen hareketli şarkılarını ve yerinde duramayan horonunu, kısacası el değmemiş kültürünü tüm dünyaya tanıtmak adına önemli adımlar atacağız.

Ayrıca tüm bunların yanı sıra, Anadolu coğrafyasında var olan diğer kültür ve sanatlar, Türk İslam sanatları ve klasik sanatlarla ilgili olarak eğitim ve faaliyet çalışmaları da yapacağız.


Atalarımızın kıymetli birikimleri olan klasik inşa tekniklerine geri döndük...
100 yıldan bu yana ilk defa,
doğal taş, ahşap ve cam
gibi uzun ömürlü doğal malzemeleri,
ileri teknoloji teknikleriyle birleştirerek
bin yılların ötesine seslenmek istiyoruz.
Hem varlığı, hemde felsefesiyle, yüzyıllar sonrasına ulaşacak bir proje...