ANA MENÜ

Mavişehir Projesi

Projeye İhtiyaç

Tarih boyunca nice büyük medeniyetler inşa etmiş bir millet olarak, geçmişimizden aldığımız kutlu mirasımız, kimlik ve kişiliğimizle beraber, ilkleri içinde barındıran, hem varlığı hem de felsefesiyle, yüzyıllar sonrasına ulaşacak bir projeye imza atıyoruz.

Karadeniz’in yeşil incisi Rize, gören gözleri hayran bırakan doğal güzellikleri, sonsuz yeşilliği, engin dağları ve vadilerinde gizlenmiş coşkun ırmaklarıyla benzersiz bir hazinedir. Ancak Anadolu’nun diğer güzide şehirlerindeki gibi tarihi camilere ve eski yapılara ev sahipliği yapamamış, bu değerlerden eksik kalmıştır. Çünkü yerleşime açılarak şehirleşmesi ve bir yaşam merkezi olması, diğer illerimizden daha sonra gerçekleşmiştir.

Bilirkişilerle yaptığımız araştırma ve görüşmelerin sonucunda ortaya çıkan bu ihtiyaca binaen, tarihi dokuya hasret yaşayan Rize şehrimiz için bir kişinin ancak üç saat içinde gezebileceği büyük bir külliye, kısacası tarihi değerlerimizi yeniden ihya edecek bir alan oluşturulmasına karar verdik. Rize’nin mimari kimliği ve kültür-sanat birikimi dikkate alınarak, yöreye yeni bir değer ve görünüm kazandırmak amacıyla etrafındaki büyük külliyesi, çarşısı ve diğer mekanlarıyla birlikte büyük bir cami inşa edilecektir.

Rize Belediyesi'nde, Rize'nin ileri gelenlerinden oluşan 85 kişilik bir grupla Arama Kurulu toplantısı yapılmış ve öncelikle Mavişehir Projesi'nin gerekliliği dikkate alınarak, Rize insanının görüş ve tavsiyeleri doğrultusunda proje hazırlanmıştır. Amacımız, Rize şehrinin tarihini, geleneklerini, kültür ve sanat değerlerini muhafaza edip geliştirmek ve gelecek nesillere doğru bir şekilde aktarmaktır.


Atalarımızın kıymetli birikimleri olan klasik inşa tekniklerine geri döndük...
100 yıldan bu yana ilk defa,
doğal taş, ahşap ve cam
gibi uzun ömürlü doğal malzemeleri,
ileri teknoloji teknikleriyle birleştirerek
bin yılların ötesine seslenmek istiyoruz.
Hem varlığı, hemde felsefesiyle, yüzyıllar sonrasına ulaşacak bir proje...